Հայաստանի կոնկրետ էկոհամակարգային ծառայությունների և փորձնական տարածքների ուսումնասիրություններ
Անտառային բնապահպանական գնահատում տրամադրվել է ENPI-FLEG II-ի կողմից (Եվրոպական հարևանության և գործընկերության գործիքի (ENPI) Արևելյան երկրների անտառային օրենսդրության կիրարկման և կառավարման (FLEG) II ծրագիր, ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից): Այնտեղ նկարագրվում են անտառային էկոհամակարգերի վիճակը, անտառներին սպառնացող հիմնական սպառնալիքները և դրանց նշանակությունը Հայաստանի գյուղական բնակչության համար:
Հայաստանի անտառային ոլորտի էկոհամակարգերի և կենսաբազմազանության տնտեսական նշանակության (TEEB) ուսումնասիրություն։ 2014թ.։ Պատրաստեց՝ Արմեն Գևորգյան։
Անտառային կախվածությունը գյուղական Հայաստանում. 2014. Պատրաստեցին Անահիտ Մկրտչյանը և Էրիկ Գրիգորյանը։
Խոտհարքների և արոտավայրերի բնապահպանական գնահատում տրամադրվել է GIZ-ի ընթացիկ նախագծի կողմիցՀարավային Կովկասում կայուն գյուղական զարգացման համար բնական պաշարների կառավարում և էկոհամակարգային ծառայությունների պաշտպանությունs» (ECOserve) ծրագիրը ներառում է հետևյալ թեմաները՝
– Արոտավայրերի կայուն կառավարում
– Հայաստանի արոտավայրերի և խոտհարքների համազգային քարտեզագրում։
– ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում կարողությունների զարգացում՝ ԱՏՀ քարտեզագրման մոդելների ապագա օգտագործման համար։
– Աջակցություն կերարտադրությանը և արոտավայրերի բարելավման գործունեությանը որպես արոտավայրերի վրա ճնշումը նվազեցնելու և գյուղական բնակչության համար եկամուտ ապահովելու այլընտրանքային լուծումներ։
– ՀՀ բնական կերային տարածքների՝ արոտավայրերի և խոտհարքների կայուն կառավարման ծրագրի համակարգման հարթակի աջակցություն։
Հրապարակումները հասանելի են անգլերեն և հայերեն լեզուներով այստեղ ներառյալ հետևյալները՝
– Արոտավայրերի և խոտհարքների կայուն կառավարման պլանների մշակման և իրականացման ուղեցույցներ / Գ. Թովմասյան, Երևան «ՏԱՍԿ» ՍՊԸ, 2015թ. – 60 էջ։
– Արոտավայրերի մոնիթորինգի ձեռնարկ, Հայաստան – Երևան։ «TASK» ՍՊԸ, 2015 – 58 էջ։
– Արոտավայրերի զգայունության գնահատում՝ հիմնված սիմուլյացիոն մոդելների և RS/GIS տեխնիկայի վրա Հայաստանում, 2016թ.
– Արոտավայրերի և խոտհարքների տեղեկատվական համակարգ։ Իրագործելիության ուսումնասիրության վերջնական զեկույց, Արմեն Ասրյան, դեկտեմբեր, 2019թ.
– Դեգրադացված բնական արոտավայրերի (արոտավայրերի և խոտհարքների) բարելավման ձեռնարկ, 2020թ., «Դեգրադացված բնական արոտավայրերի և խոտհարքների բարելավման ձեռնարկ»
– Ինտեգրված էրոզիայի վերահսկման ձեռնարկ։ Գործնական ուղեցույց Հայաստանում ինտեգրված էրոզիայի վերահսկման միջոցառումների պլանավորման և իրականացման համար – Երևան։
– Կենսաբազմազանության ինտեգրված կառավարում, Հարավային Կովկաս (IBiS) ծրագիր Deutsche Gesellschaft fьr Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, 2018.- 88 էջ:
Ուսումնասիրություններ առանձին էկոհամակարգային ծառայությունների և փորձնական տարածքների վերաբերյալ
GAtES նախագիծ (Գերմանա-Հայկական ցանց՝ էկոհամակարգային ծառայությունների համար ԱՏՀ-ի հանրային մասնակցության զարգացման համար՝ որպես կենսաբազմազանության պահպանման և կայուն զարգացման միջոց), Հոհենհայմի համալսարանի (UHOH) և Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի (AUA) Ակոպյան շրջակա միջավայրի կենտրոնի միջև, որոնք աշխատում են որոշ փորձնական տարածքներում, օրինակ՝ Գետիկ գետի ավազանում։
Հայաստանի վերին Հրազդանի փորձնական գետավազանում էկոհամակարգային ծառայությունների համար վճարման սխեմաների ներդրում - ջրային ռեսուրսների կարգավորման ծառայություններ:
– Պիեցչ Մ., Ուհրիգ Ն., Սայադյան Հ., Կիմ Դաե Յոնգ: 2019թ. Հայաստանի էկոհամակարգային ծառայությունների վերլուծություն ArcGIS Online-ի միջոցով. Գեղարդի վանքի և Կոտայքի մարզի դեպքի ուսումնասիրություն։ Թվային լանդշաֆտային ճարտարապետության հանդես, 4-2019, էջեր 363-371։ doi:10.14627/537663039։ – մշակութային ծառայություններ և հողի էրոզիա։
– Միրիամ Ռյուգեր։ 2020թ. Վայրի բույսերը որպես էկոհամակարգային ծառայությունԿայունության և սոցիալ-տնտեսական ազդեցության համատեքստային ներկայացումը գյուղական Հայաստանում: Մագիստրոսական թեզ 620176: Հոհենհայմի համալսարանի Հասարակական անցման և գյուղատնտեսության ինստիտուտ: – վայրի բույսերի արժեքը գյուղական բնակչության համար:

Studies of specific ecosystem services and pilot areas of Armenia
Assessment of forest ES provided by ENPI-FLEG II (European Neighborhood and Partnership Instrument (ENPI) East Countries Forest Law Enforcement and Governance (FLEG) II Program, funded by the European Union). There are descriptions of the state of forest ecosystems, the main threats to forests and their significance for the rural population of Armenia.
Scoping study of economic significance of ecosystems and biodiversity (TEEB) of the forestry sector of Armenia. 2014. Prepared by Armen Gevorgyan.
Forest Dependency in Rural Armenia. 2014. Prepared by Anahit Mkrtchyan and Erik Grigoryan.
Assessment of ES of grasslands and pastures provided by ongoing GIZ project “Management of Natural Resources and Safeguarding of Ecosystem Services for Sustainable Rural Development in the South Caucasus” (ECOserve) includes the following topics:
– Sustainable Pasture Management
– Nationwide mapping of Armenian pastures and grasslands.
– Capacity Development in the Ministry of Economy of the RA for the future use of GIS mapping models.
– Support on fodder production and pasture improvement activities as alternative solutions for decreasing pressure on pastures and ensuring income for rural population.
– Support of the Program Coordination Platform for Sustainable Management of RA’s Natural Fodder Areas: Pastures and Grasslands.
Publications are available in English and Armenian here including the following ones:
– Guidelines for Development and Implementation of Sustainable Management Plans for Pastures and Grasslands / G. Tovmasyan, Yerevan “TASK” LLC, 2015. – 60 pages.
– Manual for Monitoring of Pastures, Armenia – Yerevan. “TASK” LLC, 2015 – 58p.
– Sensitivity Assessment of Pasture Lands based on Simulation Models and RS/GIS Techniques in Armenia 2016
– Pasture and Grasslands Information System. Feasibility Study Final Report Armen Asryan December, 2019
– Manual on Improvement of Degraded Natural Grazing Lands (Pastures and Grasslands) Gagik Tovmasyan 2020
– Handbook on Integrated Erosion Control. A Practical Guide for Planning and Implementing Integrated Erosion Control Measures in Armenia – Yerevan.
– Integrated Biodiversity Management, South Caucasus (IBiS) programme of Deutsche Gesellschaft fьr Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, 2018.- 88 pages.
Studies on individual ecosystem services and pilot areas
GAtES project (German-Armenian Network on the Advancement of Public Participation GIS for Ecosystem Services as a Means for Biodiversity Conservation and Sustainable Development), between the University of Hohenheim (UHOH) and the American University of Armenia’s (AUA) Acopian Center for the Environment working in some pilot areas, e.g., Getik River Basin.
Introduction of payment for ecosystem services schemes in upper Hrazdan pilot river basin of Armenia – water regulating services.
– Pietsch M., Uhrig N., Sayadyan H., Kim Dae Yong. 2019. Analyzing Ecosystem Services in Armenia Using ArcGIS Online: A Case Study of the Geghard Monastery and the Kotayk Province. Journal of Digital Landscape Architecture, 4-2019, pp. 363-371. doi:10.14627/537663039. –  cultural services and soil erosion.
– Miriam Rueger. 2020. Wild plants as an ecosystem service: Contextualizing sustainability and socioeconomic Impact In rural Armenia. Master thesis 620176. Institute for Societal Transition and Agriculture University of Hohenheim. – value of wild plants for rural population.